Papa czy membrana dachowa? Co lepsze?
Praktycznie każdy inwestor, który zdecydował się na dach płaski, staje przed pytaniem co będzie lepsze: membrana dachowa czy papa? To pytanie dotyczy nie tylko dachów płaskich, ale również skośnych czy łukowych.
W artykule przyglądamy się z bliska obydwu materiałom i tłumaczymy, czego możesz się po nich spodziewać. Uniknij niepotrzebnych błędów, które mogą się pojawić już na etapie projektu. Czy wiesz, jakie wymagania stawia twój przyszły dach? Tak na prawdę, to on decyduje, jakie będzie pokrycie. Dowiedz się dlaczego!
Papa czy membrana - co wybrać i dlaczego?
Papa z membraną dachową mają kilka cech wspólnych. Służą jako wierzchnia warstwa hydroizolacyjna w klasycznym układzie dachu płaskiego. Można ich użyć na dachach skośnych, chociaż w nieco innym charakterze i w inny sposób. Mają różne wymagania jeśli chodzi o montaż. Co najważniejsze, będą spełniały swoje funkcje przez różny okres czasu, a to ma dla ciebie ogromne znaczenie. Podobnie jak okres gwarancji, na który możesz liczyć.
Niestety inwestorzy czasem patrzą zbyt wąsko, wychodząc z założenia, że to budżet decyduje o materiale na dach i mogą kupić, co chcą, w danych pieniądzach. Oczywiście, że mogą! Ale czy wybrana technologia będzie działała? To kwestia nie tylko jej ceny. Materiał musi być dobrany zgodnie z wymaganiami zarówno dachu, jak i oczekiwaniami inwestora co do żywotności i okresu gwarancji materiałowej. Przyjrzyjmy się bliżej obydwu kwestiom.
Jeśli idzie o wymagania dachu, kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy ma on być użytkowy, czy nie? W pierwszym przypadku, zawsze lepszym wyjściem będzie papa. W drugim możemy rozważyć zastoswanie zarówno papy jak i membrany dachowej. Więcej o wymaganiach dachów użytkowych i zielonych piszemy dalej.
Co do gwarancji, różnice mogą być znaczące. W przypadku membran niższej klasy, takich jak np. PVC, będzie wynosila do 10 lat. Wysokiej jakości membrany, takie jak EPDM (która jest obecnie najczęściej i najchętniej wybieraną w Polsce) możesz liczyć nawet na 20 lat. Jednak w przypadku dobrej jakości papy w układzie dwuwarstwowy, okres gwarancji materiałowej wynosi aż 30 lat. Choć “na papierze” różnica pomiędzy 10, 20 a 30 latami wygląda mało spektakularnie, spróbuj sięgnąć pamięcią wstecz o dany okres. Każdy rok to długi szmat czasu, dekada to niemal wieczność!
Powinieneś mieć również świadomość, że bardziej wymagająca w montażu jest papa czy membrana PVC. W przypadku papy kluczowe jest jej dobre zgrzanie. Tylko wtedy udaje się wykorzystać zalety tego pokrycia dachowego. Z kolei membrana PVC wymaga zastosowania elektrycznych zgrzewarek typu Leister. Membrana EPDM za to nie wymaga aż tyle pracy i narzędzi. O aspekcie wykonawczym dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.
Papa czy membrana na dach płaski?
Pokrycie dachu płaskiego jest w dużej mierze zdefiniowane tym, w jaki sposób będzie on użytkowany. Jeśli dach nie będzie użytkowy, czyli nie planujesz na nim tarasu, zabudowy fotowoltaiką, dachu zielonego czy urządzeń takich jak klimatyzacja, zarówno papa jak i membrana zdadzą egzamin.
Jeśli jednak dach ma być użytkowy lub planujesz na nim np. dach zielony, wówczas powinieneś przywiązać bardzo dużą wagę do pokrycia, które wybierzesz. W gronie optymalnych wyborów zostaną papy termozgrzewalne oraz najwyższej jakości membrany, takie jak np. EPDM. Dlaczego?
W przypadku dachu zielonego kluczową kwestią jest to, że pod warstwą ziemi, w której żyją rośliny, bardzo trudno jest zidentyfikować nieszczelność. Trzeba się również liczyć z tym, że w trakcie użytkowania dachu, ktoś np. wbije w warstwę ziemi patyk, szpikulec, lub inny ostry przedmiot. To częste przy eksploatacji i utrzymywaniu takiego dachu. Dlatego pokrycie musi być niezawodnie szczelne, a do tego wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Bezwzględnie najlepszym wyborem jest w tym wypadku dwuwarstowy układ pap termozgrzewalnych. Przemawiają za nim dwa silne argumenty. Po pierwsze, dwie warstwy zgrzewanych bitumów wykluczają możliwość powstania punktowej nieszczelności. Po drugie, dwie warstwy papy to łącznie aż 1 cm grubości pokrycia, podczas gdy jednowarstwowe membrany dają jedynie 1,2 - 1,5 mm grubości.
Na dachu użytkowym, czyli pełniącym funkcję np. tarasu lub zabudowanego fotowoltaiką, również najlepszym pokryciem będą dwie warstwy papy. Jeśli zakładamy, że nawet od czasu do czasu ktoś będzie na ten dach wchodził, wytrzymałość materiałów bitumicznych jest nie do przecenienia. Zminimalizuje przypadkowe uszkodzenia, które mogłyby powstać np. w trakcie eksploatacji instalacji. Czasem warto np. wytyczyć ścieżkę eksploatacyjną, aby zapobiec niepotrzebnemu ruchowi osób po całej powierzchni dachu.
Jesteś wykonawcą?
Zarabiaj na polecaniu
produktów swoim klientom
Membrana, papa i wyzwania wykonawcze
Zarówno membrana jak i papa mają swoje zalety i wady jeśli chodzi o montaż. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż od jakości wykonania zależą zarówno koszty, jak i efekt finalny.
Membrana PVC jest stosunkowo łatwa i szybka w montażu. Jej montaż nie stanowi większego wyzwania – oczywiście jeśli jest wykonany przez sprawdzonych specjalistów. Nie polecamy jednak membrany PVC jako pokrycia dachowego ze względu na jej krótką żywotność. Więcej o membranach dachowych dowiesz się z naszego artykułu “Co to jest membrana dachowa?”
Jeśli chodzi o membranę EPDM, jest ona wciąż względnie nowa na rynku i nie wszyscy wykonawcy mieli już z nią do czynienia. Dlatego decydując się na nią, warto ustalić, czy wykonawca wie, jak z nią pracować.
Największe wyzwanie wykonawcze stanowi papa termozgrzewalna. Aby wykorzystać do maksimum potencjał dwuwarstwowego układu pap, trzeba je należycie zgrzać. Jako spodnią warstwę warto użyć papy samoprzylepnej, więc tutaj zadanie jest ułatwione.
Wierzchnią warstwę należy starannie przygrzać do spodniej. Szczególną uwagę zwróć nie tylko na zakłady, ale również konsekwentną pracę palnikiem na szerokości całej rolki. Pod wpływem temperatury, bitumy obydwu warstw scalą się w jednolitą masę, co da ci gwarancję szczelności.
Niedociągnięcia w zgrzewaniu powodują m.in. powstawanie kapilar, czyli szczelin na łączeniu zasysającą wodę do wewnątrz. Warto dołożyć starań, aby poprawnie ułożyć i zgrzać papę, nawet jeśli zajęłoby to trochę dłużej. Wartość dodana, która wynika z poprawnie przeprowadzonego procesu jest ogromna.
Wybierz odpowiedni materiał z SUEZ Izolacje Budowlane. Dlaczego warto?
Wybór odpowiedniego pokrycia na twój dach płaski ma dla ciebie strategiczne znaczenie. Zawsze polecamy, aby patrzeć na inwestycję długoterminowo i uwzględniać w kosztorysie wszystkie pieniądze, których NIE wydasz na remont za kilka lat.
Dobrze wykonana konstrukcja dachu to gwarancja, że wszystko co się pod nim znajduje, jest bezpieczne. Czy możesz sobie pozwolić na oszczędność, która w niedługim czasie odbije się awarią i nieszczelnością? Pamiętaj, że koszty remontu w większości przypadków przekraczają (czasem nawet znacznie!) koszt poprawnego wytworzenia solidnego dachu.
W firmie SUEZ zajmujemy się budowaniem dachów od lat. Dostarczamy najlepsze materiały, świadczymy specjalistyczne usługi i doradzamy, jak optymalizować koszty budowy już na etapie projektu. Działamy na terenie całej Polski!
Chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach i ich stosowaniu? Skontaktuj się z naszym doradcą. Nasi klienci mogą liczyć na stałe wsparcie ekspertów SUEZ.